Szomorúbb Vasárnap

Szorongós délutánokra

Hogyan válasszunk megfelelő szakembert?

2017. szeptember 25. 23:08 - Málnás Édesség

Üdvözlök mindenkit újra itt, remélem jól telt a hétvégétek. :)
Ma egy nagyon fontos témáról szeretnék írni, mégpedig arról, hogy hogyan válasszuk meg a számunkra legmegfelelőbb szakembert.
Ha valaki úgy érzi, problémába ütközött és nem tudja megoldani egyedül, akkor elgondolkodik azon, hogy talán érdemes lenne felkeresnie egy szakembert. Először az internetet kezdi bújni, értékeléseket néz, méregeti a felkínált szakembereket, kinéz párat, majd elkezdi ismerőseit, barátait kérdezgetni, hogy minden információval a birtokában találja meg a lehető legtökéletesebb embert arra, hogy átsegíthesse a problémáin.
Szerintem más emberek szubjektív véleménye nem igazán tükrözi valóban az adott szakember milyenségét, mivel a terápia hatékonysága sokszor inkább a pácienstől függ, és nem magától a terápiát végző szakembertől.
Én azt ajánlanám, hogy más szempontok vezéreljenek a végső döntésedben.

Mielőtt leírnám, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, beszéljünk legelőször arról, hogy milyen problémákkal milyen szakemberhez érdemes fordulni.
Pszichológus: A pszichológus nem rendelkezik orvosi diplomával, így gyógyszert nem fog felírni (sokan pedig ezt gondolják). Elvégezte egyetemen a pszichológiát, és elkezdett praktizálni. Nincs terapeuta végzettsége, de beszélgetéssel sok mindent meg tud oldani. Rávezeti a pácienst a megoldásra, ami által javulás érhető el. Objektíven látja a páciensek problémáit, így segít megtalálni közösen a megoldást.
Én pszichológust mindennapi életbeli nehézségekre ajánlom, pl. családi gondok feldolgozása, szerelmi ügyek, önbizalom és önértékelés problémák. Komolyabb kórképekre szerintem nem feltétlen elég jó.

Pszichiáter: orvosi egyetemet végzett, főleg valóban gyógyszerelni szokott. Ez sokaknak ijesztően hangzik, de sok pszichés gondot a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulása okozza (részben), a gyógyszer ezeknek az ingerületátvivő anyagoknak az arányát hozza helyre, ami által érhető el hogy a beteg állapota javul. Fontos megemlíteni, hogy ezek az első 2-3 hétben állapotromlást idéznek elő, és aztán várható javulás. A pszichiáter terápiát nagyon ritkán tart, kontrollokon beszélgethet veled egy kicsit, illetve ha rendelkezik terapeuta végzettséggel, akkor vállalhat terápiát gyógyszerelés mellett.
Szorongással, depresszióval, skizofréniával, kényszerbetegséggel, bipoláris zavarral, egyéb mentális betegségekkel érdemes hozzá fordulni.

Pszichoterapeuta: pszichológus vagy pszichiáter, aki pszichoterapeuta vizsgát tett. Szerintem a leghasznosabb, mivel általában személyre szabott terápiát ajánlanak, mélylélektani módszerekkel dolgoznak.
Vannak dinamikus terápiák, amik általában kevés ülésből állnak, azonban pl. egy kognitív-viselkedés terápia hosszú hónapokig is eltarthat.
Bármilyen problémára ajánlom.

Nos, most már tudjuk hogy milyen irányban keresgéljünk... na de milyen szempontok alapján?

1. Szimpátia
Rengeteg szakember igyekszik az elérhetőségei mellé beszúrni magáról egy fotót, hogy a leendő páciens el tudja dönteni, hogy ránézésre szimpatikus-e neki, és hogy el tudja-e képzelni a közös munkát vele. Sokan jobban szeretnek korban hozzájuk illő szakembert választani, azonban vannak akik jobban kedvelik ha jóval idősebb náluk.

2. Mit vállal
Fontos megnézni, hogy az adott szakember milyen problémákban tud segíteni. Akik rendelkeznek saját honlappal, ezt mindig közlik. Igyekezzünk olyan szakembert választani, aki segítséget tud nyújtani a bajunkon, ha pl. neked szorongásod van, de egy terapeuta nem tud azzal mit kezdeni, akkor ne menj hozzá.

3. Ár
Ez talán sokaknak a legfontosabb szempont, tekintve hogy ilyen terápiák azért nem pár hétig tartanak. 
Pszichológus és pszichiáter lehet TB alapon, pszichoterapeuta nem (bár elvileg valahogy ezt is meg lehet oldani, de nem jellemző hogy TB alapon járnának hozzá az emberek)
Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy ha egy szakember ingyen dolgozik, az nem ér semmit. Pedig ez nem így van. Ugyanazt tanulta, ugyanúgy próbál segíteni. A pszichiáter pedig semmivel nem fog jobb és hatékonyabb gyógyszert felírni, vagy diagnosztizálni, ha magán praxisa van. Pszichiáterből jó az "ingyenes" is.
Pszichológus árai nagyon változóak, legolcsóbb amiről tudok az 5 ezer/45 perc, szerintem átlagosan 6-8 ezer Forintot kérnek el egy foglalkozásért.
A pszichoterapeuta más tészta. Általában az alsó határ 8 ezer/ 45 perc. Átlagosan 10 ezer Forint, persze határ a csillagos ég. 
Hallottam már olyanról, hogy lehetőség van árcsökkentésre krízishelyzet esetén, de ezt nem tudom alátámasztani.

4. Megoldható-e a rendszeres találkozás
A rendelési időt is érdemes tanulmányozni. Sokan vállalnak pácienst rendelési időn kívül is, persze némi ráfizetéssel, de törekedjünk arra, hogy az időpont mindkettőnknek megfelelő legyen.
A helyszín is fontos, jó ha közel van és megoldható oda a rendszeres eljutás.


Fontos leszögezni, hogy mint minden szakmában, itt is vannak olyan szakemberek, akik nem tökéletesek. Ha elkezdünk terápiára járni, és azt érezzük hogy nem megfelelő a szakember, merjünk elköszönni, különben csak a pénzünket pocsékoljuk. Sokan akár a harmadik alkalommal találják meg a megfelelő szakembert. Ne felejtsük el azt sem, hogy csak azon lehet segíteni aki hagyja!
PA

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szomorubbvasarnap.blog.hu/api/trackback/id/tr9712896100

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása