Az első tényleges bejegyzésem a mentális betegségek csoportjait mutatja be. A mindenki által ismert depressziónál, szorongásnál sokkal több pszichés rendellenesség létezik (még az alul felsoroltaknál is több!).
Ezek általános ismerete hasznos és valamilyen szinten fontos is. Jó olvasást!
Forrásul Richard C. Atkinson és Ernest Hilgard könyvét használtam.
1. A rendszerint csecsemő-, gyermek- vagy serdülőkorban diagnosztizált zavarok
Az értelmi fogyatékosság, az autizmus, a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar, a szeparációs szorongás, a kommunikációs zavarok, ill. a normál fejlődéstől való eltérések tartoznak ide.
2. Delirium, demencia, amnesztikus és egyéb kognitív zavarok
Azok a betegségek tartoznak ide, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az agy sérüléséhez, vagy biokémiai környezetének valamilyen zavarához. Okok: öregedés (pl. Alzheimer-kór), mérgező anyagok (Ólom, alkoholizmus)
3. Pszichoaktív szerekkel kapcsolatos zavarok
Alkohol, amfetaminok, a kokain és más viselkedést befolyásoló szerek fokozott, túlzott fogyasztása.
4. Skizofrénia és egyéb pszichotikus zavarok
A valósággal való kapcsolat elvesztésével, jellegzetes gondolkodási és percepciós zavarral, valamint bizarr viselkedéssel jellemzett kórképek tartoznak ide. Jellemzőek a téveszmék, hallucinációk.
5. Hangulatzavarok
A normális hangulat zavarai, vagy szélsőséges lehangoltságot vagy szélsőséges felhangoltságot eredményeznek, esetleg ezek váltakozását.
6. Szorongásos zavarok
Idetartoznak azok az állapotok, amelyek fő tünete a szorongás (generalizált szorongás, pánikbetegség) ,amelyekben a szorongás akkor jelenik meg, ha a személy nem tud kikerülni bizonyos rettegett helyzetekből (fóbiák), továbbá amelyekben az áldozat hiába próbál rituáléitól vagy állandóan visszatérő gondolataitól megszabadulni (kényszeres zavarok). Ilyen a posttraumás stresszzavar is.
7. Szomatoform zavarok
Azok a testi tünetek, amelyek mögött nincsen organikus eltérés. Kialakulásukban valószínűleg pszichés tényezők játszanak szerepet. A hipochondria idetartozik.
8. Disszociatív zavarok
Emocionális problémákból fakadó átmeneti tudat-, memória- vagy identitásváltozás. Ilyen az amnézia, vagy a disszociatív identitás (másnéven többszörös személyiség, amikor egy személyben két vagy több személyiség lakozik).
9. Szexuális és nemi identitászavarok
A nemi identitás problémái (pl. transzszexualizmus), a nemi teljesítményzavarok (pl. impotencia, korai ejakuláció, frigiditás) és nemi eltévelyedések (pedofília, szadizmus, mazochizmus) tartoznak ide.
10. Táplálkozási zavarok
Az önéheztetés (anorexia nervosa), valamint a pungálásokkal tarkított rohamszerű falások (bulimia nervosa) tartozik ide.
11. Alvászavarok
Krónikus inszomnia, állandó álmosság, alvási apnoé, alvajárás és narkolepszia sorolhatók ide.
12. Színlelt zavarok
Szándékosan kialakított vagy tettetett testi és pszichés tünetek. Nem szimuláció, nincs mögöttük konkrét cél. Legismertebb a Münchausen-szindróma, amelyben a kitűnően tettetett tüneteknek köszönhetőek az orvosok foglalkoznak esetenként a "beteggel".
13. Impulzuskontroll-zavarok
A kényszeres lopkodás, vagy kleptománia tartozik ide, ill. a kóros játékszenvedély és a pirománia.
14. Személyiségzavarok
Tartósan fennálló maladaptív viselkedésminták, amelyek éretlen és használhatatlan megküzdési és problémamegoldási módokat takarnak. Ilyen pl. az antiszociális személyiségzavar és a nárcisztikus személyiségzavar.
15. Egyéb klinikai figyelmet igénylő állapotok
Párkapcsolati és szülő-gyermek konfliktusok, iskolai és munkahelyi nehézségek. Az emberek leggyakrabban ezek miatt szoktak szakemberhez fordulni.
PA